WYGLAD OGÓLNY
Pies o mocnej budowie, muskularny, proporcjonalny, żywy, o bystrym, inteligentnym i zdeterminowanym wyrazie.

CECHY CHARAKTERYSTYCZNE
Bull terrier jest gladiatorem wśród psich ras, pełen ognia i odwagi. Wyjątkową cechą jest głowa w kształcie jaja. Niezależnie od wzrostu psy muszą wyglądać samczo, a suki suczo.

TEMPERAMENT
Zrównaważony, dający się podporządkować. Choć niezbyt urodziwy, wyjątkowo przyjazny ludziom.

GŁOWA I CZASZKA
Głowa mocna, długa, głęboka do samego czubka nosa (wypełniona, nie lisia), gładka. W widoku z przodu ma kształt jaja, jest całkowicie wypełniona (bez śladów zapadnięć, karbowań, nierówności). Powierzchnia czaszki prawie płaska między uszami. Z profilu delikatny łuk biegnie od szczytu czaszki do czubka nosa, który powinien być czarny i tworzyć Roman Finish (nos schowany pod linią kufy). Nozdrza mocno rozwinięte, żuchwa głęboka i mocna.

UZĘBIENIE
Zęby mocne, duże, regularne, o idealnym, regularnym i kompletnym zgryzie nożycowym. Wargi gładkie, przylegające.

OCZY
Wąskie, skośnie osadzone, trójkątne. Czarne lub tak ciemne jak to możliwe, głęboko osadzone (zatopione). Odległość od czubka nosa do oczu znacznie większa od odległości od guza potylicznego do oczu.

USZY
Małe, cienkie, osadzone dość wysoko, stojące.

SZYJA
Mocno umięśniona, długa, w kształcie łuku, zwężająca się od łopatek do nasady głowy, bez luźnej skóry.

PRZÓD
Łopatki mocne, muskularne, ale nie przesadnie. Kości łopatek płaskie, mocno przytwierdzone do klatki piersiowej, skośne i tworzące prawie kąt prosty z przedramieniem. Łokcie proste i mocne, nadgarstki strome. Kończyny przednie zbudowane z mocnej, okrągłej kości, równoległe do siebie. Pies stoi na nich mocno. U dorosłych psów długość przednich kończyn powinna być taka sama jak głębokość klatki piersiowej.

TUŁÓW
Ciało zaokrąglone, żebra mocno wysklepione, tułów głęboki, klatka piersiowa bliżej ziemi niż brzuch. Grzbiet mocny, krótki. Linia grzbietu równa, prosta, lekko wypukła nad szerokimi, umięśnionymi lędźwiami. Dolna linia od klatki piersiowej do brzucha tworzy łagodny łuk. Klatka piersiowa szeroka.

TYŁ
W widoku z tyłu kończyny tylne równoległe do siebie. Uda muskularne, podudzia mocno rozwinięte. Staw kolanowy ukośny, a staw skokowy mocno ukątowany. Kość od stawu skokowego dostopy krótka i mocna.

STOPY
Okrągłe, zwarte, z mocno zaokrąglonymi palcami (kocia stopa).

OGON
Niezbyt długi, nisko osadzony i noszony horyzontalnie. Gruby u nasady, zwężający się ku końcowi.

SZATA
Krótka, przylegająca, równa i twarda w dotyku, z delikatnym połyskiem. Skóra przylegająca, w zimie może występować podszerstek. KOLORY: Dla białych - czysto biały. Pigmentacja skóry i znaczenia na głowie nie są wadą. Dla kolorowych - dominuje kolor (musi być go więcej niż białego). Preferuje się kolor pręgowany. Czarne pręgowane, czerwone, płowe i tricolor dopuszczalne.

WZROST
Nie ma ani ograniczń wzrostu ani ograniczeń wagi. Bull terrier powinien robić wrażenie maksymalnej masy w stosunku do wzrostu w powiązaniu z jakością i płcią.

RUCH
W ruchu bull terrier jest zwarty, związany, miękko kryje ziemię swobodnymi krokami. Gdy kłusuje (biegnie truchtem) kończyny przednie i tylne są do siebie równoległe, gdy przyspiesza kończyny zbliżają się do osi środkowej. Kończyny przednie wyrzucane daleko do przodu, tylne poruszają się miękko w biodrach, zginając się w kolanach i stawach skokowych z mocnym wypchnięciem.

Uwaga: Psy muszą mieć dwa równej wielkości jądra w mosznie